MoonGate - Polski Serwer Ultima Online, Valheim, Legends of Aria, World of Warcraft, ArcheAge, Conan Exiles
Skip

Zmodyfikowany system ubezpieczenia ekwipunku już na serwerze

W dniu dzisiejszym na serwerze Sosaria ponownie aktywowany został mechanizm ubezpieczenia przedmiotów. Jego wdrożenie, wiąże się jednak ze zmianami w mechanice tego systemu, w sposób ograniczający negatywne oddziaływanie długotrwałej ochrony przedmiotów na popyt nowego wyposażenia w grze i rzemieślnictwo.

Kwestia ubezpieczenia przedmiotów od lat wzbudza spore kontrowersje w społeczności Ultimy Online. Wśród fanów gry, znajdziecie równie liczne grono zwolenników jak i przeciwników ubezpieczenia. Ci pierwsi wskazują na realną ochronę posiadanego wyposażenia przed utratą w wyniku śmierci, co motywuje graczy do używania lepszego wyposażenia. Osoby optujące za takim rozwiązaniem twierdzą, iż brak ubezpieczenia skutkuje ograniczeniem sensu korzystania z lepszego sprzętu, albowiem drobna wpadka oznacza realne ryzyko utraty niejednokrotnie topowego sprzętu. Ponadto wskazują na korzyści w PvP związane z faktem otrzymywania przez zwycięzcę walki części poniesionych przez Gracza wydatków na ubezpieczenie. Wielu zwolenników ubezpieczenia, twierdzi wprost, iż brak tego elementu skutkować będzie bieganiem wyłącznie ze słabym sprzętem, którego utrata nie byłaby dla Graczy bolesna.

Z kolei przeciwnicy ubezpieczenia twierdzą, iż jego istnienie ogranicza rangę rozgrywek PvP albowiem Gracze wszystkie smakowitsze kąski mają najczęściej ubezpieczone a tym samym w łupie trudno wyszukać coś ciekawszego. Dodatkowo często wyrażają Oni pogląd, iż fakt istnienia ubezpieczenia poważnie ogranicza obrót przedmiotami w grze oraz ich popyt u rzemieślników, albowiem przy posiadaniu dostatecznej ilości złota, w wyniku korzystania z ubezpieczenia raz zdobyty ekwipunek można używać/posiadać znacznie dłużej niż miało to miejsce w starszych erach UO.

Na naszym shardzie przez długi czas funkcjonował mechanizm ubezpieczenia, w którym stawkę za ubezpieczenie przedmiotu różnicowały parametry magiczne przedmiotu. Na krótko – m.in celem opracowania modyfikacji systemu ubezpieczenia – mechanizm ten został wyłączony. Dziś ponownie staje się on aktywny ale z pewnymi modyfikacjami.

Od dzisiejszego dnia opcja ubezpieczenia przedmiotu i ponowienia ubezpieczenia będzie zatem ponownie dostępna w menu kontekstowym postaci (w miejsce Siege Bless) z dotychczasowymi opłatami. Nie mniej, aby w pewnym stopniu wpłynąć na ubywanie – z czasem – ze świata gry przedmiotów objętych permamentnie ubezpieczeniem, a tym samym pobudzić handel związany z koniecznością sukcesywnego odtwarzania ekwipunku swoich postaci, wprowadziliśmy dodatkowy element w postaci utraty pewnej niewielkiej, losowej ilości punktów Durability i Max Durability broni i zbroi wraz z każdy kolejnym ubezpieczeniem tego samego ekwipunku (np. w wyniku śmierci).

Jednocześnie celem zniwelowania Wam strat związanych z wyłączonym ostatnio tagiem Insured wdrożyliśmy rozwiązanie, iż pierwsze ubezpieczenie przedmiotu (do czasu 1 zgonu postaci), nie skutkuje wydatkami na nie oraz utratą punktów durability.

Wdrożony aspekt, jest pierwszym elementem zmian we wskazanym obszarze albowiem w najbliższych dniach przyjrzymy się również parametrowi blessed i nie wykluczamy wdrożenia podobnego rozwiązania – dla przedmiotów pobłogosławionych – ale z mniejszymi (niż w przypadku ubezpieczenia) stratami durability i max durability. Z jednej strony takie rozwiązanie powinno zachęcić Graczy do pozyskiwania bless deedów (niższe straty durability w chwili śmierci aniżeli w przypadku standardowego ubezpieczenia) a z drugiej rozwiązać długofalowy problem z “wiecznym” sprzętem w świecie gry.

Ta koncepcja, to jednak temat na odrębny wpis.

Post your comment

Facebook X / Twitter Pinterest